Månadens terapeut - april
- Isabel Lundkvist
- 3 apr. 2023
- 4 min läsning
Uppdaterat: 24 nov. 2024
Månadens hälsoexpert på Nutritech är Ulrika Sunnerheim-Dahlman, en erfaren och kvalificerad näringsterapeut som brinner för att hjälpa människor att nå en bättre hälsa och välbefinnande. Ulrika har en gedigen utbildning inom sitt område och är även vår duktiga analyssupport. Vi är glada över att ha Ulrika som en del av vårt team på Nutritech.

Berätta om dig själv!
Jag är i grunden utbildad lärare och arbetade i skolan under cirka 10 år innan jag sadlade om till alternativ- och funktionsmedicinen på nittio-talet.
Efter två år på Odenplans Naturhälsa så fick jag möjligheten att ta över kliniken och har drivit den allt sedan dess. Det är nu mer än 25 år sedan! Idag är vi tolv samverkande terapeuter med olika inriktningar som arbetar där med psykologi, chiropraktik, homeopati, kinesologi, zonterapi mm samt närings- och funktionsmedicin.
Min utbildning har jag i huvudsak fått via Näringsmedicinska Skolan, Axelsons och IFM (Institute of Functional Medicin, AFMCP). Jag älskar utbildning, både att utbilda andra och att själv få ta del av utbildning av olika slag. Sedan tio år har jag utbildat inom näringsterapi i ämnena mage/tarm, aminosyror, näringslära, hårmineralanalys steg1-2 och funktionsmedicinska tester för att nämna några. Sedan har jag haft förmånen och glädjen att få hålla i HMA-supporten under många år.
Hur ser en typisk arbetsdag ut?
Vissa dagar är jag tidigt på kliniken, kl 6.30 då har jag en god timme på mig att förbereda dagen innan första kunden kommer kl 7.30. Andra dagar kommer jag in senare, helst efter morgonrusningen, då vi börjar kl 10.00 istället.
Dessa dagar har jag min storpudel Tosca med mig. Tosca och jag går en certifieringsutbildning i Vårdhund/Skolhund så det är bra träning för henne att vara med och träffa olika människor och få en förståelse hur olika människor är. En del överöser henne med kärlek och hälsningar och hon hälsar lika kärleksfullt, glatt och energiskt tillbaka medan andra kan vara väldigt restriktiva. Jag frågar dock alla mina kunder/klienter i god tid innan om det är okej för dem om Tosca är med, ännu har ingen nekat även om någon har sagt att de är lite hundrädd men då har vi förstås varit extra försiktiga.
Om det är en ny kund ett nybesök á 90-120 minuter inklusive en Wellness Screening pratar vi först om hur kunden mår, vad denne vill ha hjälp med och vilka målsättningar som finns med hälsan och livet i nuläget.
Mina kunder får svara på många frågor, exempelvis hur och vad de äter, om kosttillskott som de tar nu eller som finns hemma på hyllan, mediciner, tandhälsa, motion, sömn med mera. Under tiden funderar jag på vilka funktionsmedicinska analyser som kan vara mest aktuella i fallet och visar dessa för kunden.
Kunden får fylla i en FAB (frågeformulär om allmäntillstånd, olika symptom och gradera dessa) medan jag gör i ordning de olika testkiten och Wellness Screening. En favoritanalys är förstås Hårmineralanalysen som jag gärna ALLTID vill se för den ger så mycket viktig information.
I en analys får man bland annat information om:
mineralbalanser och indirekt vitaminbehov
metabolisk typ (snabb eller långsam ämnesomsättning) -indikationer på vissa hormonella statusar -tungmetallsbelastning
kosthållning/kostrådgivning
skräddarsytt kosttillskottsprogram.